Primjeri postotaka u životu
Financije i bankarstvo
Kamata na štedni račun
Situacija: Imate 10,000 kn na štednom računu s 2% godišnjom kamatom
Izračun: 10,000 × 2% = 200 kn godišnje
Mjesečno: 200 ÷ 12 = 16.67 kn
Izračun: 10,000 × 2% = 200 kn godišnje
Mjesečno: 200 ÷ 12 = 16.67 kn
Kredit i kamate
Situacija: Kredit od 50,000 kn s 5% godišnjom kamatom
Godišnja kamata: 50,000 × 5% = 2,500 kn
Mjesečno: 2,500 ÷ 12 = 208.33 kn
Godišnja kamata: 50,000 × 5% = 2,500 kn
Mjesečno: 2,500 ÷ 12 = 208.33 kn
Povrat poreza
Situacija: Vraćanje 15% poreza od 1,200 kn troška
Povrat: 1,200 × 15% = 180 kn
Povrat: 1,200 × 15% = 180 kn
Kuhanje i recepti
Povećanje recepta
Situacija: Recept za 4 osobe, trebate za 6 osoba
Povećanje: (6 ÷ 4) × 100 = 150%
Sve sastojke pomnožite s 1.5
Povećanje: (6 ÷ 4) × 100 = 150%
Sve sastojke pomnožite s 1.5
Nutritivne vrijednosti
Situacija: Jogurt sadrži 3.2% masti
U 200g jogurta: 200g × 3.2% = 6.4g masti
U 200g jogurta: 200g × 3.2% = 6.4g masti
Sport i fitness
Postotak uspjeha u košarci
Situacija: Igrač je pogodio 15 od 20 slobodnih bacanja
Postotak uspjeha: (15 ÷ 20) × 100 = 75%
Postotak uspjeha: (15 ÷ 20) × 100 = 75%
Poboljšanje performansi
Situacija: Prošle godine trčao 5km za 30 min, sada za 25 min
Poboljšanje: (30 - 25) ÷ 30 × 100 = 16.67% brži
Poboljšanje: (30 - 25) ÷ 30 × 100 = 16.67% brži
Posao i produktivnost
Povećanje plaće
Situacija: Plaća od 8,000 kn, povećanje za 10%
Povećanje: 8,000 × 10% = 800 kn
Nova plaća: 8,000 + 800 = 8,800 kn
Povećanje: 8,000 × 10% = 800 kn
Nova plaća: 8,000 + 800 = 8,800 kn
Ostvarivanje ciljeva
Situacija: Cilj je 100 prodaja, ostvareno 85
Postotak ostvarenja: (85 ÷ 100) × 100 = 85%
Postotak ostvarenja: (85 ÷ 100) × 100 = 85%
Zdravlje i medicina
Gubitak težine
Situacija: Smršavili ste s 90kg na 85kg
Postotak gubitka: (5 ÷ 90) × 100 = 5.56%
Postotak gubitka: (5 ÷ 90) × 100 = 5.56%
Razrjeđivanje otopine
Situacija: Želite 0.5% otopinu od 2% otopine
Razrjeđivanje: Trebate 4 puta više vode
Omjer: 1 dio otopine : 3 dijela vode
Razrjeđivanje: Trebate 4 puta više vode
Omjer: 1 dio otopine : 3 dijela vode
Tehnologija i internet
Baterija telefona
Situacija: Baterija traje 10 sati, potrošili ste 3 sata
Preostalo: (7 ÷ 10) × 100 = 70% baterije
Preostalo: (7 ÷ 10) × 100 = 70% baterije
Brzina interneta
Situacija: Plaćate za 100 Mbps, dobivate 85 Mbps
Efikasnost: (85 ÷ 100) × 100 = 85%
Efikasnost: (85 ÷ 100) × 100 = 85%
Obrazovanje
Ocjene i uspjeh
Situacija: Na testu od 50 pitanja, točno odgovorili na 42
Postotak uspjeha: (42 ÷ 50) × 100 = 84%
Postotak uspjeha: (42 ÷ 50) × 100 = 84%
Prisutnost na nastavi
Situacija: Od 40 predavanja, prisustvovali ste 36
Postotak prisutnosti: (36 ÷ 40) × 100 = 90%
Postotak prisutnosti: (36 ÷ 40) × 100 = 90%
Promet i putovanje
Potrošnja goriva
Situacija: Auto troši 7L/100km, rezervoar je 60L
Doseg: (60 ÷ 7) × 100 = 857 km
Doseg: (60 ÷ 7) × 100 = 857 km
Kašnjenje vozila
Situacija: Vlak trebao stići u 14:00, stigao u 14:15
Kašnjenje: 15 min od 120 min = 12.5%
Kašnjenje: 15 min od 120 min = 12.5%
Korisni savjeti za svakodnevicu
Brzi mentalni izračuni
- 1% - pomaknite decimalni zarez za dva mjesta lijevo
- 10% - pomaknite decimalni zarez za jedno mjesto lijevo
- 50% - podijelite broj s 2
- 25% - podijelite broj s 4
- 20% - podijelite broj s 5
Česti postoci u životu
- PDV u Hrvatskoj: 25%
- Napojnica u restoranu: 10-15%
- Godišnja inflacija: 2-3%
- Povećanje plaće: 3-5%